Regiohraní

Když se spojí trénování paměti s láskou k okolní krajině, vznikne z toho Regiohraní. Projekt, při kterém si procvičíte paměť, zjistíte, jak dobře znáte náš kraj a navíc se třeba dozvíte něco nového. Každý týden zveřejníme na tomto webu a Facebooku Městské knihovny Beroun nové cvičení a po týdnu prozradíme řešení. Hrajte si a poznávejte s námi!

40) Křivoklát

Prázdniny jsou již za rohem a nás čeká poslední Regiohraní, ve kterém se tentokrát vydáme na hrad Křivoklát. Vypůjčili jsme si několik vět z textu knihy Hrady země české (Benda, 1945), jenže se nám v nich zpřeházela slova. Zkuste věty sestavit tak, aby dávaly smysl.
Řešení

39) Muzea

Dokážete spojit muzea s místem, kde sídlí? A až budete v létě přemýšlet kam vyrazit a počasí vám nebude přát, zkuste některé z okolních muzeí navštívit. 
Řešení

38) Souřadnice

S regionem si můžeme procvičit i zrakově prostorové dovednosti. V tomto cvičení určete souřadnice vyjmutých políček. Ale pozor, mohou být i pootočená.
Řešení

37) Autoři

Tento týden se nevydáme za památkami ani do ulic, ale do knihovních regálů. Náš archivní fond regionální literatury obsahuje ne jeden skvost nad nímž by srdce literárního nadšence zaplesalo. My jsme ale vybírali hlavně ze známějších děl a autorů. Zkuste pospojovat názvy knih a jejich autory.
Řešení

36) Tajemná mapa

Dnes si dáme poznávačku. Zkuste přiřadit obrázky k bodům vyznačeným na mapě.
Řešení

35) Správná pětka

Dnes si opět procvičíme dlouhodobu paměť a samozřejmě znalosti z regionu. Zkuste vymýšlet položky dle zadání. 
Řešení

34) Akce

V našem regionu se pořád něco děje. Soutěže, závody, festivaly, jarmarky a spousta dalších akcí. Některé z nich mají dlouhou tradici a sjíždí se na ně návštěvníci z celé republiky. Dokážete pospojovat všechny akce s místy, kde se konají?
Řešení

33) Knihy J. Kahouna

12. března uplynulo 80 let od narození berounského spisovatele Jiřího Kahouna. 12. května to bude 5 let od jeho úmrtí. Jakmile bude vše připraveno, pokřtíme Na Štulovně strom a lavičku Jiřího Kahouna. Vy si zatím zkuste přiřadit názvy jeho knih k obálkám, třeba se svými dětmi. Pokud je neznáte, tím lépe. Obrázek sám napoví.
Řešení

32) Kaple a kapličky

Víte, kde stojí tyto sice drobné, ale ne zcela nevýznamné památky?
Řešení

31) Ulice

I tento týden se zaměříme na Beroun, konkrétně na jeho ulice. Dokážete správně pospojovat budovy a místa se správnými ulicemi, ve kterých se nachází?
Řešení

30) Drobné památky

V minulých cvičeních jsme poznávali místa, kostely, sluneční hodiny či berounské sochy. Ale co tato drobná berounská dílka – pomníky, mozaiky či reliéfy. Troufnete si?
Řešení

29) Zkratky

Uhodnete berounské instituce ukryté pod zkratkou?
Řešení

28) Chybějící slova

Nikdy není na škodu pocvičit si práci s textem a ještě k tomu pozornost. Zkuste to s povídkou Oty Pavla a doplňte chybějící slova.
Řešení

27) Sochy

Sochy, busty, pomníky a jiné drobné památky jsou neodmyslitelnou součástí veřejného prostoru. Kolem některých chodíme tak často, že už je ani nevnímáme, případně víme, že někde něco stojí, ale nenapadne nás pídit se po historické či umělecké stránce věci. Poznáte tyto berounské sochy? Víte, na jakém místě či u jaké budovy stojí?
Řešení

26) Obecní skrývačky

Zkuste vyluštit názvy obcí v berounském a hořovickém regionu dle příkladu.
Řešení

25) Skryté osobnosti

Zkuste rozluštit jména regionálních osobností, ze kterých nám vypadla písmena.
Řešení

24) Novinové titulky

Dnes to bude trochu o fantazii. Zkuste doplnit slova do skutečných novinových titulků, které jsme vybrali z regionálního tisku. Pokud chcete být věrni originálu, použijte slova z nápovědy. Hlavní je, aby věty dávaly smysl. Skutečným zněním titulků, které prozradíme za týden, budete možná překvapeni.
Řešení

23) Filmová místa

Náš kraj vždy lákal filmaře z Česka i ze zahraničí. Vznikla tu řada více či méně známých filmů a seriálů. Vzpomenete si na nějaké? V dnešním cvičení zkuste poznat film či seriál a uhodnout, kde se u nás natáčel. Stačí pospojovat s nápovědou v dolní části cvičení.
Řešení

22) Podstatné jméno

Tentokrát bude opět potřeba mít nějaké znalosti o regionu. Ale nebojte, v dolní části cvičení nechybí nápověda. Zkuste doplnit k přídavným jménům chybějící slovo dle uvedeného příkladu.
Řešení

21) Chyby

V textu z knihy Jiřího Kahouna se nachází 42 chyb, které vznikly jako překlep. Ve slovech došlo k záměně jednoho písmenka a tak slova dostala jiný význam. Najdete všechny chyby?
Řešení

20) Sousloví

Zkuste doplnit chybějící slova do názvů míst a zajímavostí v našem regionu. Jako vždy můžete využít nápovědu v dolní části cvičení.
Řešení

19) Přiřazovačka

Zkuste přiřadit k obecným termínům v levém sloupci správné položky z pravého sloupce tak, aby vám vše vyšlo a žádná položka nezůstala.
Řešení

18) Výtvarníci

Další Regiohraní bude hlavně pro ty, kdo se zajímají o výtvarné umění. Ale vyzkoušet si ho můžete každý! Stačí k uvedeným výtvarným dílům přiřadit výtvarníky z nápovědy v dolní části cvičení. 
Řešení

17) Slepá mapa

Měli jste ve škole rádi slepé mapy? Nebo patříte spíše k těm, kteří se v nich nikdy nedokázali zorientovat? Teď si můžete jednu zkusit bez strachu, že dostanete špatnou známku. Navíc se vám určitě povede. A když nebudete vědět jaká obec se pod daným číslem nachází, třeba vám pomůže nápověda v dolní části cvičení. 
Řešení

16) Vonáční hězvda

S textem tohoto cvičení evidentně není něco v pořádku. Přesto však zjistíte, že ho zvládnete přečíst. Stačí, aby první a poslední písmeno bylo správně a mozek slovo pozná. Je totiž zvyklý si vše připodobňovat tomu, co už zná. Může se to jevit jako výhoda, ale protože náš mozek takto přistupuje ke všemu, můžeme se pak snadno dopouštět různých omylů. Schválně si zkuste text přečíst. A nebo rovnou celou knihu 🙂 Text je z Chumelení Jiřího Kahouna.  

15) Jména a obce

K jakému místu mají vztah tyto regionální osobnosti? Kde se narodili, nebo žili? Kde působili? Zkuste pospojovat.
Řešení

14) Sluneční hodiny

A máme tu opět jedno poznávací cvičení. Tentokrát se zaměříme na sluneční hodiny. Jestlipak poznáte, ze kterého města či obce v našem regionu jsou? Pokud by vás téma zaujalo, zkuste propátrat Katalog slunečních hodin.
Řešení

13) Abeceda

Dnes si trochu pocvičíme koncentraci pozornosti. Úkolem je seřadit slova podle abecedy.
Řešení

12) Tváře

Poznáte regionální osobnosti? Můžete využít nápovědu v dolní části cvičení.
Řešení

11) Wikipedie

Poznáte regionální osobnost podle popisu z Wikipedie? Zkuste si tipnout, nebo využijte nápovědu v dolní části cvičení.
Řešení

10) Dárek dárků

V textu Dárek dárků od regionálního autora Františka Nepila se v některých větách prohodila slova. Zkuste najít všechny tyto chyby a zjistěte, jak mají věty správně znít. A nezapomeňte o Vánocích darovat dárek dárků 🙂
Řešení

9) Do kostela

Jak moc si všímáte svého okolí? A co třeba význačných staveb? Projdete kolem nich bez povšimnutí, nebo se zájmem obdivujete jejich architekturu? Vyzkoušejte si, zda poznáte město či obec našeho regionu podle takové výrazné stavby jako je kostel. V dolní části cvičení opět najdete malou nápovědu. 
Řešení

8) Jedna přebývá…

Zkuste se zamyslet a zjistit, co většinu osob či míst v každém řádku spojuje. Přemýšlejte nad tím ze všech stran. Spojitost může být jakákoliv. Co mají společného? Jamile na to přijdete, snadno uhádnete, která položka v každém řádku přebývá a proč.
Řešení

7) Názvy knih

Jak dobře znáte dílo našich nejznámějších regionálních autorů? Zkuste doplnit chybějící slova do názvu knih. Tentokrát vám napoví obrázky. Podobné cvičení si můžete vyzkoušet i s vašimi dětmi
Řešení
Řešení – dětské knihy

6) Znaky

Poznáte znaky měst a obcí z našeho regionu? V dolní části opět najdete nápovědu. Není to tak těžké jak se na první pohled může zdát. Kromě řešení pak prozradíme i pár mnemotechnických pomůcek na zapamatování 🙂
Řešení
Mnemotechnika

5) Zajímavá místa

Znáte tato zajímavá místa v našem okolí? Pokud vám obrázky nic neříkají, možná vám pomůže nápověda v dolní části cvičení. A když ani to nemůže, bude nejlepší počkat na řešení a pak se tam zajet podívat 🙂
Řešení

4) Hledání

Mezi spoustou písmen je ukryto několik obcí a měst z našeho kraje. Schválně, kolik jich najdete? Řešení jako obvykle prozradíme za týden.
Řešení

3) Osobnost a obor

V dalším Regiohraní máte za úkol spojit regionální osobnost s oblastí v jaké působila. Jistě, řada z nich byla činná na více frontách a dala by se spojit i se dvěma oblastmi. Avšak v tomto cvičení je třeba pospojovat položky tak, aby se s každým jménem pojila právě jedna oblast. Že vám některá jména nic neříkají? Inu, možná je na čase se o nich něco dozvědět 🙂
Řešení

2) Obrysy

Ve druhém Regiohraní zkuste poznat známé stavby z našeho okolí jen podle obrysu. Nic vás nenapadá? Nevadí! V dolní části cvičení máte nápovědu. Stačí, když uvedené stavby k obrysům přiřadíte 🙂
Obrysy

1) Přehazovačka

První Regiohraní je tady! Rozluštíte názvy hradů, zámků a zřícenin, v nichž se přeházela písmena? Řešení prozradíme za týden a třeba vás i inspirujeme k návštěvě některého z nich.
Řešení